est : eng : rus
Uudised
print
Telliskivis saab kiigata pakendimaailma 2015-08-28
Telliskivi loomelinnakus asuvas klaaskuplis ja selle lähiümbruses on kuni 20. septembrini avatud pakendiinstallatsioon. Huvilistel on võimalik oma silmaga näha, mis saab erinevatest pakendijäätmetest edasi pärast nende kodust sorteerimist.

Väljapanek valmis tähistamaks kümne aasta möödumist Eesti suurima pakendite taaskasutusorganisatsiooni, Eesti Pakendiringluse, tegevuse algusest. Pakendiringluse juhatuse esimehe Aivo Kanguse sõnul on nii tarbijate käitumine kui jäätmeturg selle ajaga oluliselt muutunud. “Kuigi olukord on ideaalist veel kaugel maas ja eelkõige jäätmete koduse sorteerimise osas on veel kõvasti arenguruumi, on pilt siiski võrreldamatult parem kui 2004. aastal, mil pakendiseadus oli värskelt vastu võetud ja tegevust alustasime,” rääkis Kangus.

“Kuna jätkuvalt levib inimeste seas müüte, et sorteerimine on mõttetu ja jäätmed ladestatakse niikuinii kõik ühele prügimäele, siis otsustasimegi teha Telliskivisse väljapaneku, kus saab oma silmaga näha, mismoodi näeb välja kasutatud kilest toodetud helves või plastikust tehtud graanulid. Kõik saadused, mida Telliskivis näeb, on toodetud Eestis, seega toimub jäätmete väärindamine siinsamas kohapeal,” rääkis ta. “Ainuke põhjus, miks jäätmed lõpetavad kas prügimäel või põletusahjus on see, et inimesed neid korralikult ei sorteeri. On oluline aru saada, et pakend ei ole prügi - näiteks nii klaasi kui metallpurke saab pea lõputult uuesti taaskasutada kui need vaid õigesse konteinerisse sorteeritaks,” lisas Kangus.

Lisaks installatsioonile toimuvad 29. augustil, Telliskivi kirbufestivali päeval Eesti Pakendiringluse alas prügi sorteerimise võistlused lastele ning kell 12.00 ning 14.00 õpitoad täiskasvanutele. Eesti Pakendiringluse esindajad annavad päeva vältel kõigile soovijatele sorteerimisnõu ja vastavad külastajate küsimustele.

Pakendiseadus, mis kohustab koguma ja taaskasutama pakendijäätmeid, hakkas Eestis kehtima 2005. aastal. Samal aastal sai MTÜ Eesti Pakendiringlus keskkonnaministeeriumi akrediteeringu.


ĂĽles